Négy típusba sorolhatjuk ezeknek a növényeknek a raktározószerveit:
Korai sáfrány
1. Hagyma: viszonylag bonyolult felépítésű szerv. Több rétegben elhelyezkedő húsos levelekből áll, ezekben raktározza a növény a vizet és a tápanyagokat. A hagymalevelek egy rövid hajtást vesznek körül, amelynek szárrésze az úgynevezett tönk. Ennek felső részén található a csúcsrügy, amelyből a hajtás, azaz a levelek, a szár és a virág kifejlődik. A hagyma külső levelei hártyásak, szárazak, ezek védik a hagymát a kiszáradástól és a külső sérülésektől. A tönk alsó részén fejlődnek a hajtás eredetű gyökerek. (Hagymás növény pl. a nárcisz.)
Rojtos szélű tulipán
2. Hagymagumó: átmenet a hagyma és a gumó között. Vastag, húsos tengelyrésze van, ebben halmozódnak fel a tartalék tápanyagok. Ezt a részt erőteljesebb, de vékony, hártyás levelek burkolják, húsos hagymalevelek azonban nincsenek. Ezért közelebb áll a gumóhoz. (pl. sárfány, recéshagymájú nőszirom).
3. Gumó: sokkal egyszerűbb felépítésűek, mint a hagymák. Külső rétegük megvastagodott és durva felületük van. Rajtuk gömbölyded, vaskos törpehajtás található, alig megkülönböztethető allevelekkel. Ezek hónaljában apró rügyek fejlődnek, ameyekből föld feletti hatjás vagy gyöktörzs fejlődik. Ha a növény szára duzzad gumóvá azt szárgumónak (pl. ciklámen), ha a főhajtás alsó, tarackszerű ága, akkor ággumónak (pl. burgonya) nevezzük.
4. Gyöktörzs (rizóma): ezek különböző vastagságú, általában vízszintes irányba növekedő, föld alatti szármódosulások, amelyek lefelé gyökereket, felső részükön pedig rügyeket fejlesztenek: ezekből nőnek ki a föld feletti részek (pl. gyöngyvirág, foltos konytvirág).
Recéshagymájú nőszirom
Kövessük nyomon egy tavasszal nyíló hagymás virág életciklusát (pl. nárcisz, tulipán):
1. A hagyma fejlődése a hagyma nyugalmi időszakában, az ültetéssel kezdődik (szeptember-október). Néhány hét múlva már fejlődnek a gyökerek, megjelenik a hajtáscsúcs. A hajtáscsúcs zárt és kemény, hogy tavasszal a kemény talajt át tudja törni. Így telel át a növény.
2. Kora tavasszal, kb. márciusban kezdődik meg a levelek fejlődése és valalmivel később elkezd virágozni a növény. Ehhez mozgósítja a hagymában elraktározott tápanyagokat. (A növény kihajt.)
3. A virágzás ideje alatt megkezdődik a tartalék tápanyag képzés, amelyek a hagymába raktározódnak. Valamelyik növény magokat is és fiókhagymákat is képez, így biztosítja a fajfenntartást.
4. A nyugalmi időszakban, a növény elhervad, visszahúzódik.
Tóth Ferenc egyéni vállalkozó
Kapcsolódó cikk:Ültetési tanácsok
-bv-
További áruház hírek: termekpiac.com