
Tavaly május óta tizenöt százalékkal gyengült a pénzünk az euróval szemben.
A megkérdezett magyarországi befektetésialap-kezelők csaknem negyven százaléka a 303-as szinthez képest két százaléknál nagyobb mértékű forintgyengülésre számít az euróval szemben a következő három hónapban. Egyébként tavaly május óta a forint tizenöt százalékkal gyengült az euróval szemben. Szakértők szerint nem pusztán a nemzetközi folyamatok alakítják az euró-forint árfolyamot.
A szeptemberi jelentős leértékelődést októberben további gyengülés követte a forint piacán, az euróval szembeni jegyzések jócskán 300 fölé kerültek. Miután a nemzetközi befektetői hangulat a múlt hónapban összességében nem volt borongós, a forint mélyrepülése elsősorban az ország speciális tényezőivel függhet össze, elsősorban azzal, hogy erősödtek hazánk esetleges leminősítésével kapcsolatos félelmek - derül ki a Portfolio.hu elemzéséből.

Mindig vannak olyan napok, amikor az átlagosnál többen keresik az eurót (Fotó: Horváth Péter Gyula)
Az internetes szakportál által megkérdezett hazai alapkezelők körében (Aberdeen, Buda-Cash, CIB, Citadella Consulting, Concorde, Dialóg, Equilor, Generali, ING, MKB, OTP, Pioneer, Quaestor és Raiffeisen) a rövid távú kilátásokat illetően tartja magát a pesszimizmus: csaknem negyven százalékuk a 303-as szinthez képest két százaléknál nagyobb mértékű forintgyengülésre számít az euróval szemben a következő három hónapban.
„Tavaly május óta a forint tizenöt százalékkal gyengült az euróval szemben, ugyanezen az időtávon a zloty 11,9 százalékot bukott, a cseh korona viszont 1,5 százalékkal erősödött az euróval szemben, míg a lej stagnált" - derül ki az Mfor.hu összefoglalójából, vagyis a forint árfolyama leginkább a lengyel devizával mutat „kapcsolatot", ám jobban gyengült, mint a zloty.
„Magyarország a kelet-európai térségtől való leszakadását leginkább az jelzi, hogy az említett négy uniós tagállam közül hazánk csődkockázati felára a legmagasabb, ami a forint árfolyamában is tükröződik" - fejtette ki lapunknak Németh Dávid, az ING Bank vezető elemzője. Mintegy 234 milliárd forintos növekedést jelentett a lakossági devizahitel-állományban az, hogy szeptemberben a forint gyengült a svájci frankkal és az euróval szemben - olvasható ki a jegybank statisztikájából. Budapesti devizakereskedők elmondása szerint akadnak olyan napok, amikor az átlagosnál többen váltják át a forintot euróra, ám tumultusról még nem igazán lehet beszélni.
Forrás: magyarhirlap.hu/Szajlai Csaba
-bv-
Szóljon hozzá a fórumon! forum.mconet.biz
További gazdasági hírek: termekpiac.com
MCOnet 2001- 2012. - Minden jog fenntartva - Copyright - www.mconet.hu




